Reception: +421 948 303 124 | email: info@axis-dent.eu
SK | HU
OBJEDNAŤ SA DODUNAJSKEJ STREDY OBJEDNAŤ SA DOŠAMORÍNA Neviditeľný strojček na zubySTIAHNUŤ ZDARMA
28.01.2018

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

Ako každý rodič, určite aj vy chcete, aby vaše dieťa bolo zdravé a nič ho nebolelo. S príchodom nového člena rodiny sa preto musíte naučiť množstvo nových vecí, napríklad aj to, ako sa starať o jeho zúbky.

A nielen to. Keď trochu vyrastie, musíte ho naučiť, ako sa o svoj chrup postará sám. Ak už v detstve získa tie správne návyky, nebude mať so zubami problémy ani v dospelosti.

Ako rastú detské zúbky

Viete, kedy sa vášmu drobcovi prerežú prvé zúbky? Alebo v ktorom roku začína rásť trvalý chrup?

Mliečny chrup

 • 6 - 9 mesiacov: prvé a druhé rezáky (jednotky a dvojky)
 • 12 - 15 mesiacov: prvé stoličky (štvorky)
 • 16 - 20 mesiacov: očné zuby (trojky)
 • 20 - 30 mesiacov: druhé stoličky (päťky)

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

Prerezávanie prvých zúbkov môže byť pre dieťa nepríjemné a bolestivé. Môžete mu pomôcť napríklad tak, že mu dáte niečo na hryzkanie. V obchodoch nájdete rôzne druhy hryzadielok, ktoré zmierňujú bolesť opuchnutých ďasien. Niektoré majú aj malú masážnu kefku, ktorá drobca pripraví na prvú zubnú kefku.

V 3 rokoch by teda dieťa malo mať všetkých 20 zúbkov mliečneho chrupu. O pár rokov mu však začnú jeden po druhom vypadávať, aby urobili miesto “dospeláckym”, trvalým zubom...

Trvalý chrup

 • 6 - 7 rokov:  prvé stoličky (šestky)
 • 6 - 8 rokov:  prvé rezáky (jednotky)
 • 8 - 9 rokov:  druhé rezáky (dvojky)
 • 10 - 12 rokov:  očné a črenové zuby (trojky, štvorky a päťky)
 • 13 - 15 rokov:  druhé stoličky (sedmičky)
 • 17 - 30 rokov:  tretie stoličky (osmičky)

V 6. roku deťom rastú prvé trvalé stoličky. Narastú skôr, ako vypadne prvý mliečny zub, preto si dávajte pozor, aby ste si ich nepomýlili s mliečnymi! Rýchlo sa kazia a sú už na celý život. Preto je dôležité dbať o ústnu hygienu vášho dieťaťa už odmalička.

Kedy začať s čistením zúbkov?

Vedeli ste, že zúbky svojho dieťaťa môžete ovplyvniť ešte skôr, ako sa narodí? Vyvíjajú sa totiž už počas tehotenstva. Preto do svojho jedálnička zaraďte veľa minerálov, vitamínov a bielkovín.
Po narodení čistite bábätku ústa vreckovkou, vatovými tyčinkami alebo vatou na prste. Zvykne si tak na ústnu hygienu a v budúcnosti bude umývanie zubov preň prirodzené.

Pozor! Neoblizujte jeho cumlíky, lyžičky a vyhýbajte sa aj bozkávaniu na ústa. Baktérie z vašich úst sa môžu rýchlo preniesť a rozšíriť aj do úst vášho drobca. 

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

Ani sa nenazdáte a prvé zúbky sú na svete. Pokračujte v čistení prstom s vreckovkou, vatou alebo špeciálnym “náprstkom” (ako na obrázku). Prejdite jemnými pohybmi po vnútornej aj vonkajšej strane zúbkov.

Keď sa dieťatku prerežú prvé stoličky, malo by dostať aj svoju prvú zubnú kefku. Na umývanie ráno a večer postačí obyčajná čistá voda. Zubnú pastu môže začať používať vtedy, keď si dokáže vypláchnuť ústa a vypľúvať, takže asi vo veku 3 rokov.

Tá najlepšia detská zubná kefka

Pre deti je najlepšia taká zubná kefka, ktorá sa im dobre drží v ruke - nie príliš veľká ani hrubá. Mala by mať malú hlavičku a mäkké, husté štetinky, aby bola pre dieťa príjemná. Vhodná je klasická zubná kefka. Elektrická sa odporúča pre deti s poruchami motoriky alebo ako motivácia pre deti, ktoré si inak zuby neumyjú.

Nezabúdajte zubnú kefku pravidelne meniť. Buď vtedy, keď je už opotrebovaná a štetinky sú rozštiepené, alebo po 2 mesiacoch.

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

Dočisťovanie je dôležité  

Od troch rokov by si už deti mali čistiť zuby samé. Najskôr im to nepôjde tak, ako nám dospelým. Dôležité je, aby si vytvorili zvyk a aby ste ich postupne učili správnu techniku. Tie miesta, ktoré si nezvládnu vyčistiť samé, by ste mali dôkladne dočistiť.

Rodičia by mali zuby svojho dieťaťa dočisťovať približne do 10 rokov, kým sa samé nenaučí dôkladne vyčistiť každú plôšku zubov. Je to veľmi dôležité a vôbec nie “trápne”, ako si mnohí myslia. Deti to jednoducho nezvládajú tak dobre ako dospelí. Prvé trvalé zuby im však rastú už od šiestich rokov. Zlá starostlivosť o chrup im preto môže priniesť bolestivé zubné kazy, ktorých pamiatku si budú v ústach nosiť do konca života.

Na rozdiel od mliečneho má trvalý chrup medzery medzi zubami užšie, takže obyčajná zubná kefka nestačí. Pri prerezaní všetkých trvalých zubov preto prichádza vhodný čas na to, aby sa vaše ratolesti naučili používať aj medzizubné kefky či dentálne nite.

Mnoho rodičov si myslí: „O mliečne zuby sa starať netreba, veď aj tak vypadnú!” Je síce pravda, že sú iba dočasné, ale zubný kaz bolí rovnako na mliečnych ako na trvalých zuboch. A rovnako je treba navštíviť zubára a zúbok opraviť. To pre dieťa nebýva vždy príjemné, a tak si môže vytvoriť voči zubárom odpor na celý život. Okrem toho, ak si nevytvoria zvyk čistenia zúbkov už v detstve, potom to bude omnoho ťažšie.

Na prvej návšteve u zubára

Kedy by ste mali dieťaťko zobrať prvýkrát k zubárovi?

Najlepšie je prísť na návštevu s jednoročným dieťatkom alebo aj skôr, po prerezaní prvých zúbkov. Prvý kontakt so zubárom je dôležitý. Lekár by mal byť k dieťaťu milý a snažiť sa mu návštevu čo najviac spríjemniť. Nečaká ho žiadne veľké vyšetrenie, ide skôr o to, aby si dieťa na zubára zvyklo a aby ste sa vy naučili správne starať o jeho chrup. Takúto preventívnu prehliadku by ste mali absolvovať raz za pol roka.

Ak návštevu zubára odkladáte na neskôr, až keď prídu problémy, nie je to práve najlepšia stratégia. Dieťa si zubára spojí s bolesťou a začne sa ho báť. To môže byť veľkým problémom nielen po zvyšok detstva, ale aj v dospelosti.

Zubár môže pomôcť malému pacientovi vyhnúť sa zubnému kazu aj vďaka pečateniu zubov. Pečatidlo je plastický náter nanesený najčastejšie na žuvacie plochy zadných zubov. Zabráni baktériám a jedlu vniknúť do rýh a jamiek zubov, čím zabráni vzniku zubného kazu. 

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

Pozor na tieto chyby, kvôli ktorým sa najviac kazia zúbky!

Rodičia si často neuvedomujú, ako niektoré „nevinné” zvyky môžu ničiť zúbky ich dieťaťa.

 • Sladené nápoje pred spaním: Asi najškodlivejším zvykom je, keď pred spaním pijú kakao či sladký čaj už po tom, ako si umyli zuby (o cumlíku namočenom v mede ani nehovoriac). Večerné čistenie zubov tak stráca zmysel a cukry v sladkých nápojoch môžu zúbky poškodiť. Ak je dieťa večer smädné, naučte ho piť iba čistú vodu.
 • Sladené nápoje počas dňa: Dlhé a pomalé popíjanie rôznych džúsikov necháva na zuby pôsobiť cukry aj niekoľko hodín. Ak sa to opakuje každý deň, môže to spôsobiť problémy. Radšej dajte dieťaťu nesladený čaj alebo vodu, napríklad do farebnej fľaše.
 • (Nielen) lepkavé sladkosti: Žiadne sladkosti nie sú pre zuby dobré. Ale tie, čo sa na zuby lepia, sú snáď najhoršie. Sliny ich tak ľahko nezmyjú, a tak na zuboch zostávajú celý deň (alebo kým si dieťa neumyje zuby). Ak si dieťa nejakú tú sladkosť dá a nemôže si práve umyť zuby, môže si aspoň vypláchnuť ústa vodou.

Mliečne zúbky majú mäkšiu zubnú sklovinu, a preto sú náchylnejšie na zubné kazy. Trvalé zuby sú zase na celý život, a keď sa raz pokazia, už nikdy nebudú ako predtým. Preto na zúbky svojho dieťaťa dávajte pozor, raz sa vám za to poďakuje.

 

Za tím z kliniky AXIS-DENT:

Čo musíte vedieť (a robiť), aby mali vaše deti zdravé zúbky bez kazu

MUDr. Eva Hrutková
Zubná lekárka / čeľustný ortopéd
eva@axis-dent.eu

“AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život”

logo

axis-dent.eu
strojcekynazuby.sk
+421 948 303 124 (recepcia)
info@axis-dent.eu

OBJEDNAŤ SA
DO DUNAJSKEJ STREDY
OBJEDNAŤ SA
DO ŠAMORÍNA
NEVIDITEĽNÝ STROJČEK NA ZUBY
STIAHNUŤ ZDARMA