Nepostrádateľné vitamíny pre zdravé zuby a ďasná

Aby sme si udržali zdravie zubov okrem dôkladného každodenného čistenia sú potrebné aj vitamíny a minerály. Len tak si udržíme zuby silné a zabránime ochoreniu ďasien.

Vitamín A 
Pomáha udržiavať zdravé tkanivo ďasien a zubnú sklovinu. Zvyšuje odolnosť sliznice voči infekciám. Vitamín A sa nachádza hlavne v zeleninách žltej farby, v pečeni, vaječných žĺtkoch a masle.

Vitamín C 
Vitamín C sa podieľa na zdraví ďasien a hrá obzvlášť dôležitú úlohu pri hojení a regenerácii rán. Vitamín C sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine, obzvlášť vysoký obsah majú jahody, citrusy, karfiol, paradajka, brokolica, sladká rasca, kaleráb, paprika, ružičkový kel a kapusta.

Vitamín D 
Vitamín D hrá významnú úlohu pri tvorbe zubov a kostí. Vitamín D sa nachádza najmä v pečeni, mlieku, rybách a vo vajciach.

Nepostrádateľné vitamíny pre zdravé zuby a ďasná

Vitamín K 
Vitamín K je dôležitý najmä pre zdravé zuby, tvorbu kostí, zrážanlivosť krvi, hojenie rán a vitalitu. Zelené listové zeleniny, šalát, mlieko, jogurt a mäso obsahujú veľa vitamínu K.

Vápnik 
Naše telo potrebuje vápnik na stavbu kostí a zubov. Vyskytuje sa najmä v mlieku, mliečnych výrobkoch, strukovinách, obilninách a kapuste.

Fosfor 
Spolu s vápnikom je fosfor dôležitou zložkou kostí a zubov. Vitamín D pomáha vstrebávaniu fosforu a vápnika. Fosfor nájdeme v syroch, sójovej múke, pšeničných klíčkoch a pšeničných vločkách.

Fluór 
Fluór účinne zabezpečuje, aby sme sa vyhli zubnému kazu. Fluorid je integrovaný do zuba a zaisťuje pevnosť zubnej skloviny.

Vitamíny a minerály sú dôležité pre zdravie zubov a ústnej dutiny. Potrebu vitamínov a minerálov pre náš organizmus je najlepšie zabezpečiť z prirodzených zdrojov, teda zdravou, pestrou a vyváženou stravou.