Správne čistenie fixných zubných náhrad

Čistenie zubných náhrad je rovnako dôležité ako čistenie prirodzených zubov. Zanedbanie ústnej hygieny ľahko môže spôsobiť zápal a ochorenie ďasien, zubný kaz, tvorbu zubného kameňa a zápach z úst. 
Okrem klasických pomôcok na starostlivosť o ústnu dutinu existujú aj špeciálne vyvinuté na čistenie zubných náhrad.

Čistenie zubnej korunky

Keďže korunka je pripevnená špeciálnym lepidlom ku koreňu/koreňovému stĺpiku/implantátu a je prístupná zo všetkých smerov, pomerne jednoducho sa čistí.

Kroky čistenia:

  1. Umyte si zuby 2 minúty ráno a večer. Okrem tradičnej zubnej kefky očistite okolie korunky aj jednozväzkovou zubnou kefkou.
  2. Raz denne vyčistite oblasť zubnej protézy zubnou niťou alebo medzizubnou zubnou kefkou.
  3. Vypláchnite ústa čistou vodou alebo ústnou vodou.

Čistenie zubných mostíkov

Mostíky zvyčajne nahrádzajú 1-5-jednotkový deficit, a sú pripevnené k dvom zubným koreňom/implantátom. Pri čistení si musíte dávať pozor na oblasť pod zubnou protézou, pretože sa na ňu ľahko môžu nalepiť zvyšky jedla a zubný povlak. Udržiavanie čistoty implantátov alebo zubných koreňov je tiež kľúčové, pretože v týchto častiach sa môže ľahko vyvinúť zápal ďasien, zubný kameň a zubný kaz.

Kroky čistenia:

  1. Umyte si zuby 2 minúty ráno a večer. Na čistenie zubnej náhrady používajte okrem tradičnej zubnej kefky aj špeciálnu zubnú kefku (jednozväzková zubná kefka).
  2.  Raz denne vyčistite okolie zubnej protézy zubnou niťou alebo medzizubnou zubnou kefkou. Ak používate zubnú niť, vyberte si špeciálne vyvinutú pre zubné protézy. Z medzizubnej kefky používajte veľkosť, ktorá udrží okolie pilierov čisté, respektíve aj s mäkkými, predĺženými štetinami, ktoré sa ľahko dostane pod mostík a odstráni povlak aj odtiaľ.
  3. Vypláchnite ústnu dutinu čistou vodou alebo ústnou vodou.