Reception: +421 948 303 124 | email: info@axis-dent.eu
SK | HU
OBJEDNAŤ SA DODUNAJSKEJ STREDY OBJEDNAŤ SA DOŠAMORÍNA Neviditeľný strojček na zubySTIAHNUŤ ZDARMA
30.03.2020

Zuby a epidémia. 3 dôležité témy v aktuálnej situácii

Ťažko by sa našiel človek, ktorého súčasná kríza vôbec nezasiahla. Epidémia koronavírusu ovplyvňuje naše pracovné aj súkromné životy a musíme sa obmedziť v mnohých veciach, ktoré boli pre nás každodennou samozrejmosťou. Našťastie, udržiavania zdravých zubov a ďasien sa to netýka.
 

Pre zdravý úsmev výhovorky ani teraz neplatia

Vďaka eshopom viete mať všetky potrebné pomôcky na ústnu hygienu bez toho, aby ste čo i len vyšli z domu. Navyše, mnoho času stráveného doma nám dáva príležitosť starať sa o svoje zuby maximálne dôkladne. Ak ste doteraz zanedbávali používanie medzizubnej kefky, teraz už nie je dôvod, aby ste si nevyčistili medzizubné priestory každý deň. Myslite na to, že práve v nich vzniká až 8 z 10 zubných kazov. Dlhodobo neodstránený povlak v týchto miestach spôsobuje tiež zápal ďasien a zápach z úst.
 
Zuby a epidémia. 3 dôležité témy v aktuálnej situácii
 
Ak ste sa doteraz nezoznámili s jednozväzkovou kefkou, teraz je na to ideálny čas. Nepotrebujete k nej vodu, pastu a teda ani kúpelňu. Pre svoj zdravý úsmev tak môžete niečo urobiť napríklad aj pri sledovaní televízie. Jednozväzková kefka je ideálna na dokonalé vyčistenie každého zuba zvlášť aj na dočisťovanie ťažko dostupných oblastí ako sú žliabok na rozhraní zuba a ďasna či zadné osmičky. Život si bez nej nevedia predstaviť ani nositelia zubného strojčeka.
 

Nová kefka? Po 3 mesiacoch a každej chorobe

 

Zubnú kefku používame všetci, no nie každý pristupuje správne k starostlivosti o ňu. Základným pravidlom je výmena kefky každé tri mesiace. Prvým dôvodom je mechanické opotrebovanie, dôsledkom čoho je nedostatočné odstraňovanie povlaku. Dlhodobo sa hromadiaci povlak je potom zodpovedný za zubné kazy i zápaly ďasien. Druhým dôvodom je nahromadenie baktérií v hlavičke kefky.
 
Existuje však výnimka, kedy pravidlo troch mesiacov neplatí. Keď prekonáte akékoľvek infekčné či vírusové ochorenie, spolu s čistým posteľným oblečením by ste mali uzdravenie osláviť aj novou zubnou kefkou. Tá stará totiž obsahuje baktérie, ktoré by mohli spôsobiť, že sa znova nakazíte.
 
A ešte jedna zásada, ktorú mnohí z nás porušujú bez toho, aby si uvedomili riziko. Po čistení zubov kefku opláchnite, odložte vo zvislej polohe s hlavičkou hore a - nedávajte na ňu krytku! Myslíte si, že tak kefku chránite pred znečistením? V skutočnosti spôsobujete presný opak. V kúpeľni vytvára krytka na kefke akési skleníkové prostredie, ideálne na množenie potenciálne škodlivých mikroorganizmov. Krytka slúži len na prepravu kefky pri cestovaní.
 
Zuby a epidémia. 3 dôležité témy v aktuálnej situácii
 

Chráňte seba aj svojho zubného lekára

Od 16.marca fungujú zubné ambulancie v obmedzenom režime. Ordinujú len do 11:00 a na ošetrenie sa dostanete iba s akútnym stavom po telefonickom dohovore. Navyše, pred vstupom do ambulantných priestorov pacienti podpisujú čestné prehlásenie o zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze. Ambulancia je momentálne vysoko infekčné prostredie a ak sa jej vyhnete, pomôžete tým sebe aj svojmu lekárovi. O dôvod viac starať sa o zuby naozaj dôkladne a predísť tak potrebe návštevy zubnej ambulancie, čo poviete?

Zuby a epidémia. 3 dôležité témy v aktuálnej situácii

Nejde však len o prevenciu pred zubným kazom a zápalom ďasien, ale aj o zastavenie či aspoň spomalenie zhoršovania už existujúceho problému. Viete, že začínajúci zubný kaz je niekedy možné dôkladnou ústnou hygienou zastaviť? Základom je dokonalé odstránenie zubného povlaku, no pomáha aj používanie zubnej pasty s hydroxylapatitom. Ide o minerál, ktorý je hlavnou stavebnou zložkou zubnej skloviny. Na trhu je už niekoľko pást, ktoré ho obsahujú. Aj so zapálenými ďasnami si poradíte bez zubného lekára - ak začnete s každodenným čistením s medzizubnou kefkou a pridáte výplachy s chlórhexidínovou ústnou vodou. Najneskôr do 10 dní by mal byť zápal a s ním aj krvácanie preč.

 
 
 
OBJEDNAŤ SA
DO DUNAJSKEJ STREDY
OBJEDNAŤ SA
DO ŠAMORÍNA
NEVIDITEĽNÝ STROJČEK NA ZUBY
STIAHNUŤ ZDARMA